1. Täna 13, novembril toimub Ravimitootjate Liidu kokku kutsutud ümarlaud diabeedist: „Diabeetiku ravi: 10% diabeediravi, 90% tüsistuste ravi“, kus arutletakse Eesti võimalustest avastada varem haigus ja parandada diabeetikute ravi. Ümarlaual saavad sõna arstid, poliitikud, ametnikud ning diabeediühingute esindajad.

  “Diabeedi levinuim vorm on teist tüüpi diabeet, mida põeb 90–95% diabeedihaigetest: aastas haigestub teist tüüpi diabeeti Eestis ligi 6000 inimest ning Eesti tervisestatistika andmetel on diabeedi esmasjuhtude arv viimastel aastatel järjest kasvav. Eesti ei ole siin kuidagi eriline, sama tendents on ka mujal maailmas ning järgmise 10-20 aastaga prognoositakse diabeedihaigete suurt kasvu,“ rääkis Ravimitootjate Liidu juhataja Riho Tapfer. „Oleme kokku kutsunud diabeediümarlaua selleks, et arutada, kuidas saaks Eesti tulemuslikumalt korraldada diabeediravi: et haiged leitaks õigel ajal üles, et nende ravi oleks kompleksne ning et selle tulemuslikkust oleks võimalik ka jälgida.“

  „Diabeet võib põhjustada mitmeid väga raskeid tüsistusi, millest osa on õigeaegse ning asjakohase abiga ärahoitavad. See tähendab, et diabeediravi on oluliselt mõistlikum kui tagajärgedega tegelemine. Teist tüüpi diabeedi eripära on see, et kui veresuhkru väärtus hoida normis, ei teki hilisemaid tüsistusi, mis võivad olla väga rasked. On oluline, et ravi oleks tulemusele suunatud,“ sõnas endokrinoloog Anu Ambos.

  Üle maailma peetakse novembris diabeedipäeva. Ravimitootjate Liit korraldab diabeedipäeva puhul avalikkusele suunatud ümarlaua, mille eesmärk on tuua fookusesse diabeedi teema tervikuna, keskendudes ennekõike teist tüüpi diabeedi varajasele avastamisele ja tulemuspõhisele ravile.

  Ümarlaual räägivad endokrinoloog Anu Ambos, Tartu Ülikooli Peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhataja Ruth Kalda, Sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna juhataja Agris Koppel, Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane, riigikogu liikmed Monika Haukanõmm ja Helmen Kütt, Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu juht Kristi Peegel, Eesti Diabeediliidu president Ulvi Tammer-Jäätes, perearst Eero Merilind ja Koit Arro Ravimitootjate Liidust. Vestlust juhib Urmas Vaino.

  Ravimitootjate Liit (www.rtl.ee) on mittetulundusühing, mis esindab Eestis tegutsevaid uurimistööl põhinevaid originaalravimite tootjaid ja geneerilisi ravimeid tootvaid ravimifirmasid, kelle toodang on mõeldud müügiks retsepti alusel või professionaalsete tervishoiutöötajate kontrolli all ning kes lähtuvad oma töös eetilistest printsiipidest. Ravimitootjate Liitu kuulub 25 liiget.

   

  Lisateave: Riho Tapfer, Ravimitootjate Liidu juhataja

  E-mail: riho.tapfer@rtl.ee, tel: 502 1674