1.  

  Pressiteade

  21. november 2019

  Dr Kristi Rüütel ütles HIV ja C-hepatiidi ümarlaual, et HIV testimine on kasvanud ja saanud nii perearstide kui eriarstide seas igapäevasemaks, aga siiski testitakse Eestis liiga väheseid arsti juurde jõudnuid ja ei testita ka neid, kes seda kõige enam vajavad. 

  „Esimene samm, kuidas peatada HIV epideemia ning kuidas jõuda riiklikult seatud eesmärgini, et saavutada olukord, kus 90% HIViga inimestest teavad oma diagnoosi, 90% kõikidest diagnoositutest saavad ravi, 90% kõikidel ravi saavatel patsientidel on viiruskoormus kontrolli all, on diagnoosida HIV-nakkus nii varakult kui võimalik. Täna võime öelda, et HIV testimine on kasvanud ja saanud nii perearstide kui eriarstide seas igapäevasemaks, aga me ei testi õigeid inimesi. Samuti on oluline 90-90-90 eesmärgi saavutamise „teine 90“ ehk saavutada olukord, kus vähemalt 90% neist, kes on saanud diagnoosi, oleksid ka ravil,“ sõnas dr Kristi Rüütel

  2014–2015. aastal HIVi diagnoosi saanud inimestel oli kahe aasta jooksul enne HIVi diagnoosimist olnud keskmiselt 3,8 arstivisiiti aastas ja kahe aasta jooksul keskmiselt isegi 7,5 visiiti. Kokku 71% kõikidest uutest HIVi juhtudest olid külastanud perearsti.  82% kõigist nakatunutest oli tegelikult külastanud vähemalt korra mõnd arsti – pere- või eriarsti. Kuid HIV-testi oli tehtud neist vähem kui viiendikule. „See tähendab, et Eestis testitakse liiga väheseid arsti juurde jõudnuid ega testita alati neid, keda kindlasti peaks testima. Need patsiendid, keda me otsime, tegelikult käivad arsti juures, aga me ei paku neile testimist,“ lisas Kristi Rüütel. 

  „Me testime palju noori naisi (eriti seoses raseduse jälgimisega), kelle seas HIVi levimus on madal. Samas testime vähe mehi, eriti vanuses 16–49 aastat, ja ka indikaatorseisundite puhune testimine on väga kasin. Ma näen, et me peaksime testima kõiki HIVi indikaatorhaiguste ja -seisunditega patsiente. Kõiki inimesi, kes on käitunud riskeerivalt või kelle seksuaalpartner on riskeerinud. Samuti peaksime testime absoluutselt kõiki Ida-Virumaa ja Harjumaa 16–49-aastaseid patsiente,” lisas Kristi Rüütel.

  Ravimitootjate Liit koostöös partneritega – Eesti Perearstide Selts, Eesti Infektsioonhaiguste Selts, Tervise Arengu Instituut – korraldas HIV ja C-hepatiidi testimisnädala ümarlaua 21. novembril 2019, riigikogus võttis vastu Riigikogu liige ja riigikogu HIV ja narkoennetuse toetusrühma esimees Vilja Toomast.

  HIV ja C-hepatiidi ümarlaual arutleti, kuidas saavutada HIV nakatumise püsiv vähemine ja jõuda tänaselt 200 uuelt HIV juhult alla 100 uue juhuni aastas nagu seda sätestab riiklik HIV tegevuskava. Lisaks on sellel aastal üheks teemaks ka C-hepatiit, kuna viirusesse nakatunuid on palju ning tihti esinevad HIV ja C-hepatiit koos. 

  Ümarlaual osalesid: Tiina Drell, Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunikTõnis Mölder, Riigikogu Sotsiaalkomisjoni esimees, Vilja Toomast, Riigikogu liige, SA Koos HIV Vastu juhataja, Aljona Kurbatova, Tervise Arengu Instituudi nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juhataja, Dr Kristi Rüütel, Tervise Arengu Instituudi teadussekretär, Dr Kerstin Kase, Eesti Infektsioonhaiguste Seltsi esindaja, Dr Kai Zilmer, Eesti Infektsioonhaiguste Seltsi esindaja, Dr Eero Merilind, Eesti Perearstide Seltsi esindaja, Dr Airi Põder, STLIEÜ (Seksuaalsel Teel Levivate Infektsioonide Eesti Ühing) esindaja, Indrek Saar, Ravimitootjate Liidu esindaja, Dr Natalia Nikitina, IVKH infektsioonikontrolli teenistuse direktor, nakkusarst, seltsi liige, Tarmo Bakler, Ida-Viru Keskhaigla esindaja, Latšin Alijev, Eesti HIV-positiivsete Võrgustiku esindaja, Julia Alo, Eesti HIV-positiivsete Võrgustiku esindaja, Riho Tapfer, Eesti Ravimitootjate Liidu juhataja, Jonas Grauberg, Eesti Seksuaaltervise Liidu tegevjuht.

   

  Pildid ümarlaualt: https://www.dropbox.com/sh/07poh7415j9lj2w/AACnMs-VM9lRBgYouJXjWVwPa?dl=0 

  PIldid tegi Tiit Mõtus 

   

  Ravimitootjate Liit (www.rtl.ee) on mittetulundusühing, mis esindab Eestis tegutsevaid uurimistööl põhinevaid originaalravimite tootjaid ja geneerilisi ravimeid tootvaid ravimifirmasid, kelle toodang on mõeldud müügiks retsepti alusel või professionaalsete tervishoiutöötajate kontrolli all ning kes lähtuvad oma töös eetilistest printsiipidest. Ravimitootjate Liitu kuulub 25 liiget.

  Lisateave:

  Riho Tapfer, Ravimitootjate Liidu juhataja

  E-mail: riho.tapfer@rtl.ee, tel: 502 1674