1. Täna Turu-uuringute ASi poolt esitletud uuringust selgub, et ligi pooled vastanuist suhtuvad käsimüügiravimite müügikanalite laiendamisse positiivselt.

  Uuringu tellija, Ravimitootjate Liidu juhi Riho Tapferi sõnul oli uuringu eesmärgiks hinnata rahva ootusi käsimüügiravimite kättesaadavuse osas ning selgitada elanikkonna suhtumist käsimüügiravimite müügikohtade laiendamisesse.

  Uuringu läbiviija Turu-uuringute ASi uuringujuht Iivi Riivits- Arkonsuo sõnul võib uuringutulemustele tuginedes öelda, et eestlased jagunevad laias laastus kaheks – pooled soovivad, et käsimüügiravimeid oleks võimalik osta ka väljastpoolt apteeke teine pool arvab, et seda ei ole vaja. Arvestades, et ühiskonnas ei ole varem läbi viidud olulise ulatusega sellesisulist debatti võib seda tulemust positiivseks pidada.

  Uuringus küsiti vastajatelt arvamust ka suitsetamisest loobumise abivahendite ( n plaastri ja närimiskummi ) osas. Üle poole ehk 63% arvas, et neid peaks olema kindlasti võimalik osta ka kauplustest ehk ostukohtadest, kust saab ka sigarette.
  Tervise Arengu Instituudi eksperdi Tiiu Härmi sõnul panustab riik miljoneid suitsetamisvastasesse võitlusesse aga suitsetamisest loobumise abivahendid on täna kättesaadavad vaid apteekides. „Kui sigaretid on nii kättesaadavad nagu nad täna on siis miks ei ole sama kättesaadavad suitsetamisest loobumise abivahendid?“ esitab ta retoorilise küsimuse.

  Konkurentsiameti peadirektori Märt Otsa sõnul on Eestis kujunenud absurdne olukord, kus kahele hulgimüüjale kuulub kuni 90% ravimite turustamisest, mis välistab normaalse turukonkurentsi ja siittulenevalt hindade languse. „ Laiendades müügikanaleid ja kaotades turubarjäärid, parandame oluliselt ravimite kättesaadavust, alaneb hinnatase ja suureneb valik. Rääkimata sellest, et kindlasti muutub ka ettevõtjate käitumine tarbijasõbralikumaks,“ selgitab Märt Ots.

  Käsimüügiravimid on täna Eestis apteekide monopol kuigi mujal maailmas sh Skandinaavias on käsimüügiravimid kättesaadavad ka kauplustes. Kaupmeeste Liidu ja Eesti suurima kauplustevõrgu juhi Kati Kusmini sõnul on nende poolt valmisolek käsimüügiravimite kauplustesse toomise osas olemas.

  Uuringust: Septembrikuus läbiviidud Omnibuss küsitlus hõlmas 1000 inimest üle Eesti vanuses 15-74 eluaastat.

  Lisainformatsioon:
  Riho Tapfer
  Ravimitootjate Liidu juht
  Tel 5021674
  Riho.tapfer@rtl.ee